Produktbeskrivelse
Pilleovnen fra Ravelli 70 har et RDS system, der gør pilleovnen let at håndtere. Ovnen har indbygget Wi-Fi, hvor fjernbetjening medfølger. Glaslågen er keramisk og serigraferet, som kan modstå meget høje temperaturer. Brændskålen i pilleovnen er i støbejern.
| Effekt | 3,1 – 7 kW |
| Opvarmer | 130 m2 |
| Virkningsgrad | 90,8% |
| Energimærke | A+ |
| Højde | 93,2 cm |
| Bredde | 44,1 cm |
| Dybde | 49,9 cm |
| Pillemagasin | 15 kg |
| Pilleforbrug | 0,7 – 1,5 kg. pr. time |
| Røgafgang | Ø80 mm |
| Brændetid | 10 – 23 timer |
| Farve | Sort med hvide, grå eller bronze. |





















